Przepis na napar i syrop z szyszek chmielu.


  Dziko rosnący chmiel można spotkać praktycznie wszędzie. Ale nie oznacza to, że łatwo go znaleźć.
  Tutaj z pomocą przychodzą nam sklepy zielarskie czy ekologiczne, które prowadzą wysyłkę. Można kupić szyszki chmielu suszone, które jak najbardziej nadają się na sok czy syrop.
  My akurat zbieraliśmy świeże, choć pojedyncze szyszki już podsychały.

  Dlaczego warto pić sok lub syrop z chmielu?
  Chmiel jest sprawdzonym środkiem na bezsenność i uspokojenie. Pomoże także złagodzić objawy klimakterium, ból korzonków oraz pozbyć się łupieżu.
  Według poradnik zdrowie.pl :
„Niektóre substancje zawarte w chmielu mogą zapobiec chorobom nowotworowym, zwłaszcza tym, których rozwój zależy od poziomu estrogenu w organizmie. Potwierdzają to badania z użyciem linii komórek raka piersi o nazwie Sk-Br-3. ...
Naukowcy z Uniwersytetu w Lanzhou (Chiny)przekonują, że chmiel może zapobiec rozwojowi choroby Prakinsona, Alzheimera i innych schorzeń neurodegeneracyjnych”.
  Gdy już kupimy suszone szyszki chmielu, to możemy pić je jak herbatę.
  1 łyżeczka suszu zalewamy szklanka wrzącej wody. I zaparzymy przez 15 minut pod przykryciem.
Pijemy zwłaszcza na noc, gdyż taki napar działa nasennie. Ale też oczyszcza organizm, koi układ nerwowy i działa silnie bakteriobójczo.
  A może chcemy pozbyć się łupieżu w sposób naturalny?
  Wystarczy 2 łyżki chmielu zalać wodą i gotować 15 minut. Ostudzić i wmasowywać w skórę głowy. Po 15 minutach od zakończenia masowania można spłukać. Może być dłużej na głowie ten wywar, nie ma skutków ubocznych.
 
Nie tylko likwiduje łupież, ale powstrzymuje wypadanie włosów.
  Nie wspomniałam, że picie herbatki z szyszek chmielu nie należy do przyjemności, chyba, że lubimy taką gorycz, która znajduje się w szyszkach chmielu.
  Teraz opiszę jak robimy syrop z szyszek chmielu.
  Zbieramy świeże szyszki (można z pędami). Starannie płuczemy w wodzie.
Zalewamy wrzątkiem i odstawiamy na 20 godzin (można krócej np. na 12 godzin). Świeżych szyszek powinno być ok. 30 dkg na litr wody.
  Później szyszki wyciskamy do tej samej wody.
Zauważyliśmy, że wyciśnięte szyszki nadal nadają się do wykorzystania. Te wyciśnięte szyszki zalane wrzątkiem nadal wydzielają gorycz i mają uspakajające właściwości.
 Mogą służyć na herbatkę lub można z nich zrobić np. płyn chmielowy do spłukiwania włosów.
Wracając do syropu, to powstały po 20 godzinach sok podgotowujemy, słodzimy i rozlewamy do butelek.
Kto nie używa cukru, to należy ostudzić i zmieszać z miodem w proporcji 1:1. Taki syrop należy przechowywać w temperaturze +4 stopnie C.
Polecam, naprawdę warto.
Odrobina goryczki nie powinna stać na przeszkodzie do zdrowia.
Jak działa chmiel?
* wykazuje działanie bakteriostatyczne; związki zawarte w chmielu wykazują również słabą aktywność przeciwgrzybiczą.
* uspokaja – zmniejsza napięcie nerwowe, ułatwia zasypianie. Lupulina zawarta w chmielu, która ma silne działanie uspokajające i nasenne. Działa nawet intensywniej niż związki zawarte w melisie i walerianie.
* Chmiel zwiększa wydzielanie kobiecych hormonów, może poprawiać samopoczucie kobiet w czasie menopauzy. Poza tym wyciągi z chmielu zmniejszają uderzenia ciepła.
To tylko niektóre właściwości lecznicze szyszek chmielu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz